Rapor Parası Nasıl Sorgulanır? 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme

Rapor parası SGK’lı bir çalışanın geçirdiği iş kazası veya hastalık sonucunda çalışmadığı raporlu olduğu günlere karşılık ödenen ücrettir. 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi olarak tanımlanan bu tutar toplumda çoğunlukla “rapor parası” olarak tabir edilmektedir.

Rapor Parası Ne Zaman Kaç Günde Yatar?

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde covid-19 virüsünden dolayı rapor alarak 7 gün çalışamayan insanlar aldıkları raporların parasının yatıp yatmadığını merak ederek sorgulamak istemektedir. Rapor parası çoğunlukla tebliğ edildikten sonra takip eden 7-15 gün içinde yatmaktadır.

rapor parası sorgulama

Rapor Parası Sorgulama, İş Göremezlik Ödemesine Nasıl Bakılır?

İş göremezlik ödemesini sorgulayabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz mevcutsa e-devlet uygulaması veya internet sitesine giriş yaparak arama kısmına “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” yazarak çıkan sonuçlardan ilkine “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme (Sosyal Güvenlik Kurumu)” sekmesine tıklamalısınız.

Rapor Parası Sorgulama Linki

Daha kolay olması açısından direk olarak RAPOR PARASI SORGULAMA linkine tıklayarak direkt olarak turkiye.gov.tr’nin iş göremezlik sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Açılacak olan sayfada e-devlet bilgilerinizi girerek direk sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Açılacak olan sorgulama ekranında bu zamana kadar yatan yada yatmayan ve işlemde olan tüm iş göremezlik ödemelerini görebilirsiniz.

Bu yazımızda rapor parası nasıl sorgulanır, ne kadar, nereye yatar, ne zaman yatar gibi merak ettiğiniz sorulara yanıt vermeye çalıştık. Bir başka yazımızda tekrar görüşmek dileğiyle.