28 Mayıs 2021, Cuma
Anasayfa / İpuçları / iPhone’un Gittiğiniz Konumların Listesini Tuttuğunu Biliyor musunuz?

iPhone’un Gittiğiniz Konumların Listesini Tuttuğunu Biliyor musunuz?

iPhone cihazınızın gittiğiniz yerleri, buralarda kaç kez bulunduğunuzu kayıt eden ve çok az bilinen bir özelliği olduğunu biliyor muydunuz?

Bu önemli yerlerin listesini iPhone cihazınızın ayarlarında bulabilirsiniz. Ancak çok göz önünde olmayan bir ayar olduğu için çoğu kişi bu özelliğin varlığından habersiz.

Bazı insanlar ciddi tehlike olarak görürken, bazı insanlar için hiç bir sorun teşkil etmiyor. Sonuçta bu açılıp kapanabilir bir özellik olarak konmuş. İstese kullanıcıların haberi olmadan da gidilen yerlerin listesini tutabilir ve aman ne yapsın iPhone benim gittiğim yeri! şeklinde düşünceler mevcut.

Apple, gittiğiniz ve bulunduğunuz yerlere ne sıklıkla gittiğinizi ne kadar kaldığınızı izleyerek saklıyor. Üstelik buralara giderken hangi taşıma yöntemiyle gittiğinizi bile takip edebiliyor.

Apple’a göre bu liste sizin için önemli olan yerleri öğrenmeniz için tutuluyor. Bunun yanı sıra apple dışında bu gibi verileri takip eden farklı uygulamalarda mevcut. Google’da Google hesabınızda bulunan bir konum geçmişi üzerinden sizi izleyerek, kayıt edebiliyor.

Apple, bu verilerin sadece sizin cihazınızda şifrelenerek saklandığını ve izniniz olmadan paylaşılmadığını, tahmini trafik yönlendirmesi gibi kişiselleştirilmiş hizmetler sunmak için ve daha iyi fotoğraf hatıraları oluşturmak için kullandığını belirtiyor.

Ancak siz bu konumların saklanmasını istemiyorsanız ve bulunan mevcut kayıtların silinmesini istiyorsanız aşağıda ki yönergeyi takip edebilirsiniz.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri menüsünü takip edin ve Konum Servisleri bölümünde en aşağı inerek Sistem servisleri > Önemli Konumlar kısmına giriş yapın.

Böylece karşınıza gelen ekranda gittiğiniz tüm yerlerin tarih ve saatlerini göreceksiniz. En altta ki tarihçeyi sil sekmesine tıklayarak kayıtları silebilir, en üstte ki aktif olan önemli konular butonunu pasif duruma getirerek ise kayıt etmesini durdurabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir!

Kendi Cep Telefonu Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Cep telefonu kullanıcıları bazı zamanlar insanlık hali numaralarını unutabiliyorlar. Böyle durumlarda hatırlamak amacıyla kullanabilecekleri ipuçlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir