29 Mayıs 2021, Cumartesi
Anasayfa / Hosting Destek / cPanel’de Veritabanı (Database) Nasıl Oluşturulur?

cPanel’de Veritabanı (Database) Nasıl Oluşturulur?

Websiteleri ile içli dışlı olan hemen herkes mysql, db, veritabanı gibi terimleri mutlaka duymuş ya da kullanmıştır. Web dünyasına yeni atılmış bir bireyseniz ve yeni bir web sitesi kuracaksanız db oluşturma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Biz de bu yazımızda cPanel üzerinde veritabanı oluşturmayı görsellerle destekleyerek anlatacağız.

– İlk olarak cPanel’inize giriş yapmalısınız. Bunun için bir çok sunucuda www.adresiniz.com/cpanel şeklinde girebilirsiniz ancak bazı hostinglerde www.adresiniz.com:2083 gibi port kullanarak giriş yapmanız gerekebilir. Eğer bu şekilde giremiyorsanız yer sağlayıcınızdan giriş hakkında doğru bilgi alabilirsiniz.

cPanel giriş sağladığınızda görselde ki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Veritabanları kısmının altında kırmızı ile belirttiğimiz “MySQL® Veritabanları” sekmesine tıklayınız. Eğer panel ingilizce ise “MySQL® Databases” kısmından giriş sağlayabilirsiniz.

Yeni veritabanı oluştur” kısmında oluşturacağımız veritabanına bir isim vermeliyiz. Bu tamamen sizin istediğiniz bir isim olabilir. Biz örnek olarak db adını kullandık.

Veritabanı adını verip “Veritabanı oluştur” butonuna tıkladıktan sonra karşımıza çıkacak olan “geri” butonu ile yine bu sayfaya gelmemiz ve aşağıda ki “Yeni Kullanıcı Ekle” kısmından veritabanımız için kullanıcı oluşturmamız gerekmektedir.

Kullanıcı adı verirken veritabanına vermiş olduğunuz ismi kullanabilirsiniz ancak farklı bir isimde verebilirsiniz. Biz buraya db2 ismini veriyoruz. İsim dışında kullanıcı için şifre oluşturmanız gerekmektedir. Şifrenizin sadece harf ya da rakam değil özel karakterlerde içermesi önerilir. Vereceğiniz şifreyi bir kenara not alırsanız kurulum esnasında hatırlayamama gibi bir problem yaşamaz ve kolayca sisteminizi kurabilirsiniz.

Veritabanı ve veritabanı kullanıcısını oluşturduktan sonra son bir işlem kalıyor. Bu noktada oluşturmuş olduğumuz veritabanı ile kullanıcıyı seçerek birbirine bağlamalıyız. Görselde ki şekilde seçimimizi yaptıktan sonra “Ekle” deyip, çıkacak olan ekranda aşağıda ki gibi “Tüm Ayrıcalıklar” kutucuğu işaretleyerek “Değişiklikleri Uygula” demeliyiz. Böylece artık veritabanımız oluşmuş durumda olacaktır.

Konuyla ilgili yaşadığınız herhangi bir sorunda bize aşağıda ki yorum kısmından problemi yöneltebilir ve cevap alabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir!

Hosting Nedir? -Bilmeyen İçin- Web Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir? Hosting, hazırladığınız web sayfalarını internet ortamında diğer kullanıcılar ile 7/24 kesintisiz paylaşmak için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir