27 Mayıs 2021, Perşembe
Anasayfa / İpuçları / Cep Telefonlarında DNS Nasıl Değiştirilir?

Cep Telefonlarında DNS Nasıl Değiştirilir?

İnternet hızını artırmak ya da çeşitli engellenen sitelere giriş sağlamak için zaman zaman DNS değiştirme ihtiyacı duyabiliyoruz.

Bazı mobil kullanıcılar iOS ya da android cihazlarında DNS değiştirme işlemlerinin nasıl yapıldığını bilmedikleri için bu yazımız ile onlara bir nebze olsun yardımcı olmayı düşündük.

iOS Telefonlarda DNS Nasıl Değiştirilir?

İlk olarak iPhone, iPad ya da iOS işletim sistemine sahip herhangi bir cihazınızın ana ekranında ki “Ayarlar” menüsüne giriş yapın. Buradan “Wi-Fi” seçeneğine dokunun. Açılacak olan Wi-Fi listesinde dns değişikliği yapacağınız bağlantının sağ tarafında mavi renkte ki (info) butonuna basın.

Açılacak olan sayfada “DNS’i Ayarla” seçeneğine, ardından “Elle” seçeneğine dokunun. Sunucu ekle kısmına tıklayarak yeni DNS adreslerinizi girebilir ardından “kaydet” diyerek aktif hale getirebilirsiniz.

Android Telefonlarda DNS Nasıl Değiştirilir?

Wi-Fi için ayrı, mobil veri dns’i için ayrı yöntem kullanılmaktadır. İlk olarak Wifi için olanı anlatalım.

Android’te Wi-Fi DNS’i Değiştirmek
Ayarlar menüsüne girdikten sonra Wi-Fi sekmesine geçiş yapın ve listede dns’ini değiştirmek istediğiniz Wi-Fi isminin üzerine basılı tutun çıkacak olan seçeneklerden “Ağ Yapısını Değiştirin” sekmesini seçin. Açılacak olan pencerenin altında “Gelişmiş Seçenekleri Göster” seçeneğinin karşısında ki kutucuğu tıkladığınızda menü genişleyecektir. Burada sırasıyla “IP ayarları” > “DHCP” seçerek açılacak sayfada DNS1 ve DNS2 kısımlarına DNS bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

Değişikliklerin aktif olması için Wi-Fi’yi kapatıp açmayı unutmayın.

Android’te Mobil Veri DNS’i Değiştirmek
Android cihazlarda mobil veri dns’ini değiştirmek için cihazın rootlu olması gerekmektedir. Her cihaz rootlu olmadığı için DNS değişimini uygulama kullanarak anlatacağız.

Bu işlem için DNS Changer ( No root 3G/WiFi) uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Uygulamayı açar açmaz karşınıza gelen seçeneklerden yeni DNS ayarlarını girerek kaydedin ve mobil veriyi kapatıp tekrar açarak aktif olmasını sağlayın.

Anlatılan yöntemler cihaza göre değişiklik gösterebilir. Ancak değiştirme yöntemleri birbirine çok uzak değildir. Benzer menü ve seçeneklerden kolayca DNS değişikliğini sağlayabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir!

Kendi Cep Telefonu Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Cep telefonu kullanıcıları bazı zamanlar insanlık hali numaralarını unutabiliyorlar. Böyle durumlarda hatırlamak amacıyla kullanabilecekleri ipuçlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir