27 Mayıs 2021, Perşembe
Anasayfa / Yaşam Haberleri / Rekabet Kurulu WhatsApp ve Facebook Hakkında Soruşturma Başlattı
whatsapp facebook soruşturma

Rekabet Kurulu WhatsApp ve Facebook Hakkında Soruşturma Başlattı

Rekabet kurulu WhatsApp ve Facebook hakkında son günlerde çıkan kişisel verilerin paylaşılma sözleşmesine istinaden soruşturma başlattı!

Websodi.com
Güncellenme: 13:50, 11.01.2021

whatsapp facebook soruşturma

Rekabet kurulu son günlerde kişisel verilerin kullanılması için zorunlu tuttuğu sözleşme sebebiyle son günlerde gündemi oldukça meşgul eden WhatsApp ve Facebook hakkında soruşturma başlattı.

11 Ocak 2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı karar ile Facebook Inc. ve Facebook Ireland Ltd.’ye Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesinin ihlal edilip edilmediği hakkında tespit yapılması için soruşturma başlatıldı. Rekabet kurulu şu açıklamalarda bulundu.

” Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, sözkonusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir. ”

Soruşturmanın yanı sıra alınan bir diğer kararda ise WhatsApp ve Facebook uygulamaları ile açılan soruşturma sonucunda alınacak olan nihai karara kadar ciddi ve telafi edilemeyecek zararlar doğurabilme ihtimaline haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi gereğince geçici tedbir alınması ve bu doğrultuda Facebook şirketinin Türkiye’de 8 Şubat 2021 itibariyle kullanıcı verilerinin başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği kullanım koşullarını durdurması. Söz konusu kullanım koşullarını kabul eden yada bilgilendirme ile karşılaşıp kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu bildirmesi gerektiği kararı alınmıştır.

Bu anlamda ilgili tarihe kadar Facebook Şirketinin verdiği karardan geri dönüş sağlaması ve kullanım koşullarına zorlamaması bekleniyor.

Dikkatinizi Çekebilir!

302 web sitesi erişime kapatıldı

Yasa Dışı Yayın Yapan 302 İnternet Sitesi Erişime Kapatıldı

Aydın İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan çalışma kapsamında yasa dışı yayın yapan 302 internet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir