SEO

seo-optimizasyon

SEO, arama motoru optimizasyonu yani ingilizceden gelen “Search engine optimized” cümlesinin baş harfleri ile kısaltılmış olan bir tabirdir.

SEO çalışması için bir çok kriter yerine getirilmelidir. Ve bu çalışma site içi ve site dışı optimizasyon olarak ikiye ayrılmaktadır.

SEO yeni yapılmakta veya yapılmış olan tüm web sitelerine uygulanması gereken bir çalışmadır. Websodi olarak yaptığımız tüm web tasarım çalışmaları SEO çalışması içinde uygundur.

SEO Nedir?

“SEO Web sitenizin yaptığınız hizmetlere uygun anahtar kelimeler aratıldığında arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan optimize çalışmalarına verilen isimdir. Kelime anlamı olarak ingilizceden gelmekte olup “Search engine optimized” cümlesinin kısaltılmışı olup Türkçe olarak Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Site içi ve site dışı optimizasyon olarak ikiye ayrılmaktadır. SEO’nun tam verimli bir şekilde yapılması için ikisininde özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. İç optimizasyonu yapılmamış bir siteye sadece dış optimizasyon yapıldığında daha fazla emek sarfedilmekte ve güçlü bir yapı oluşturulamamaktadır. Bu sebepten dolayı güçlü bir yapı oluşturarak, daha uzun süreli etkisi olan bir optimizasyon için iki taraflı SEO çalışması yapılmalıdır. Hatırlatmak isteriz ki SEO pahalı ayrıca vakit ve sabır gerektiren bir iştir. 15 günde, 1 ayda ilk sayfa garantisi diye tanıtım yapan şahıs ya da firmalar maalesef şişirme işler yaparlar. SEO çalışması ne kadar faydalı bir iş olsada risk’te içermektedir. Dolayısıyla bu şekilde hızlı bir şekilde sizi üst sıralara taşıyacaklarını söyleyen ya da taşıyan firmalar risk olayını %100’den daha fazla bir oranda arttırmakta, hedefleri sadece para kazanmaya yönelik olmaktadır.”

 

seo

 

Neden SEO Yaptırmalıyım?seo

Her zaman dile getirdiğimiz gibi internet günümüz teknolojisinin en çok kullanılan aracı olup web siteleride insanlar tarafından en sık şekilde kullanılan metaryellerin olduğu reklam ve tanıtım araçlarıdır. Dolayısıyla artık günümüzde herkes bir hizmet ya da eşya almadan önce internet üzerinden bilgi edinir veya firma araştırır. Eğer siz bir firmaysanız ürünlerinizin veya yaptığınız hizmetlerin bulunduğunuz bölgede veya genel olarak aratıldığında ilk sıralarda çıkmasını isteyebilir ve böylece müşterilerinize ulaşabilir sayılarını arttırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse diyelim ki siz bir dış cephe montalama firmasısınız ve İstanbul / Silivri’de hizmet göstermektesiniz. Müşterileriniz size en kolay “silivri montalama” veya “silivri dış cephe montalama firması” gibi anahtar kelimeler ile arayarak ulaşabilir. Yani siz bu belirttiğimiz kelimelerde üst sıralarda yer alırsanız müşteriniz sizin web sitenize ulaşır yaptığınız işleri inceler, referanslarınıza bakar ve sizinle iletişim kurar. Bu sebepten dolayı internet üzerinden müşterilerinize daha hızlı ve doğru şekilde ulaşmak için SEO çalışması yaptırmanız gerekmektedir.

SEO Çalışması Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ülkemizde SEO çalışması yapan bir çok şahıs ya fa firma bulunmaktadır. Bunların bir kısmı gerçekten işlerini doğru ve özverili bir şekilde yaparken bir kısmı ise sadece gözlerini para kazanma hırsı bürümüş kişilerdir. Öncelikle SEO çalışması işlemi kısa vadede ve çok cüzi fiyatlarda yapılan bir işlem değildir. Sizlere 15 günde ilk sayfadasınız, kalıcı olarak durursunuz diyen kişilere itibar göstermeyiniz. Çeşitli sektörlere göre rekabet değişmektedir. SEO fiyatı sorduğunuzda size doğrudan fiyat vermekte olan şahıslara itibar etmeyiniz. Çünkü SEO bir ürün ya da malzeme değildir dolayısıyla sabit bir fiyatı olamaz. İlk olarak rekabet analizi yapılmalı, web siteniz ve rakiplerinizin yapmış olduğu çalışmalar incelenmeli ve sonrasında fiyat verilmelidir. SEO çalışması yapıldığı esnada asla acele edilmemeli, sabırlı olunmalıdır. Bir inşaatın yapıldığı sırada nasıl adım adım projelendirilerek gidiliyorsa bu işte de taşlar teker teker ve sağlam bir şekilde yapılandırılmalıdır.

 

Neden Websodi?

Websodi olarak küçük firma, büyük firma ayırımı yapmadan her kesim ve bütçeden müşteriye hizmet vermeyi prensip edinmiş bulunmaktayız. Web tasarım hizmeti vermekte olan binlerce firma bulunmaktadır. En iyisi , en kalitelisi biziz gibi iddialı ve klişeleşmiş cümleler ile kendimizi süsleyip püsleyemeyiz. Fakat çalıştığımız tüm değerli müşterilerimizde olduğu gibi özverili işler çıkarır, isteklerini karşılar, en hızlı şekilde destek veririz. Hiç web sitesi yaptırmamış ya da yaptırdığında memnun kalmamış müşterilerimizin daha önce yaşadıkları problem yada eksikliklerden dolayı bizimle iletişime geçtiklerinde gördüğümüz şüpheli bakışların yerini memnuniyet ve samimiyet aldığından emin olabilirsiniz. Daha önce çalıştığımız ya da hala çalışıyor olduğumuz müşterilerimizde bıraktığımız memnuniyet tebessümü bizi en mutlu eden referansımızdır.