Google Yavaş Siteleri Etiketlemeye Hazırlanıyor

google-slow-to-load-2

Çok değil birkaç ay önce mobil cihazlardan google aracılığıyla bir arama yaptığımızda responsive olan sitelerin hemen sol tarafında “mobil uyumlu” ibarelerini görmeye başladık. Arkasından google mobil uyumlu site kuralını çıkardı ve mobil uyumlu sitelerin daha ön planda çıkacaklarını belirtti. Buna nazaran web sitesi sahipleri arkadaşlar bir mobil site hazırlama işine koyuldu. Bilenler zaten bunun geleceğini bilip kendini daha önceden hazırladığı mobil sitesiyle sağlama alırken, bilmeyenlerde yana döne bir tasarımcı arayarak sitelerini responsive yaptırmaya çalıştılar.

Bu güncellemenin üzerinden fazla bir zaman geçmemiş olmasına, google yeni bir isteği ile karşınızda.

Bilenler bilir, SEO için her ne kadar çok fazla kriter olsa da, bunlardan bir kaçı en önemli unsurlar kısmında yer alır. Bunlardan biri de sitenin hızıdır. Yani ziyaretçinin web sitesine tıkladığında çok fazla beklemeden aradığı metaryele ulaşması oldukça sağlıklıdır.

google-slow-to-load

Eğer siteniz yavaşsa google sizin siteniz hakkınızda ziyaretçiye “Slow to Load” yani “Bu Site Yavaş” uyarısında bulunmak için hazırlıkları yapmış, yayına sokmak üzere.

Dolayısıyla eğer hostinginiz verimli değil ve yavaş ise en kısa zamanda, vakit kaybetmeden hızlı bir hosting’e taşınmanızı öneririz.

Bu işleme örnek vermek gerekirse,

Diyelim ki sizin mahallenizde iki adet market var, ikisinde de aynı ürünler var. Marketin birinde 65 yaşında ki ali amca çalışıyor, diğerinde ise 21 yaşında ki Erdinç.

İstediğiniz süt her ikisinde de mevcut. Fakat Ali amcaya sipariş verdiğinizde süt 10 dakika sonra gelirken, Erdinç 4 dakikada getiriyor. Buna göre Erdinç ihtiyacınız olan sütü daha hızlı servis ettiğinden dolayı sizin ilk tercihiniz Erdinç oluyor. Ali amca ise ikinci planda kalıyor. Onu ya çok sevdiğiniz için sipariş veriyorsunuz ya da Erdinçte olmayan bir ürünü almak için.

Fakat Erdinç her 10 müşteriden 7’sine kesinlikle hızlı olduğundan dolayı sahip oluyor.

Google da bu mantıkla çalışıyor. Hızlı site ziyaretçiyi kaparken, yavaş site maalesef kaybediyor. Siz ısrarla yavaş siteye girmek istiyorsanız ya aradığınız bilginin daha doğrusu orada, ya da o siteye karşı bir vefa borcunuz var..

Sağlıcakla kalın.