Dünyanın İlk Kayıt Edilen Domaini Nedir ?

Domain names and internet conceptÖzellikle son yıllarda bir alan adı (domain) kayıt etme furyasıdır ki gidiyor. Sırf bu domain sektörünü kendine meslek edinmiş olan 2. elciler bile var. Çeşitli açık arttırma sitelerinde ihalelere girerek bir çok domaini kendi envanterine çekmeye çalışan tüccar oldukça fazla.

Haksız sayılmazlar, internet sektörünün böyle çığ gibi büyümesi ile girişimciler marka araması içerisine giriyorlar ve bu markaları daha önce düşünerek kayıt eden kişilerden alan adını talep etme gereksinimi duyuyorlar. Böylece tüccar yapmış olduğu bu ticaretle oldukça kâr sağlıyor.

Vakti zamanında ülkemizde daha internet nedir bilinmezken ilk alan adı (domain) Symbolics.com 15 mart 1985 tarihinde kayıt edilmiştir. Bir bilgisayar firmasının kayıt ettiği bu alan adı daha sonra başka bir firmaya satılmıştır. Günümüzde antika domain olarak işlevini sürdürmektedir.

Domain olayı hayatımıza yeni giren birşey olmuş olsa eminim büyük bir kaos oluşup bir günde milyarlarca domain kayıt edilirdi.